Image

Wanneer de wereld zich aan Israël vertilt

Artikel
21 april 2026

Terwijl energiecrises en geopolitieke spanningen de wereld in hun greep houden, staat opnieuw één klein land centraal: Israël. Wie het nieuws volgt met een open Bijbel, ziet hoe opvallend dicht de geschiedenis langs de lijnen van de profetie beweegt.

Israël is klein op de wereldkaart, maar het staat voortdurend in het centrum van internationale spanningen. Oorlogen, energiepolitiek en diplomatieke druk lijken zich steeds weer rond dit ene land te concentreren. Opmerkelijk genoeg beschreef de Bijbel deze ontwikkeling al eeuwen geleden. De profeet Zacharia noemt Jeruzalem een steen waar alle volken zich aan zullen vertillen (Zach. 12: 3). Wie vandaag het wereldnieuws volgt, ziet hoe de profetie van de Bijbel meer en meer in lijn komt met actualiteit in Israël.

Energie en de Straat van Hormuz
Een van de strategisch belangrijkste plekken op aarde is de Straat van Hormuz. Door deze smalle doorgang tussen Iran en Oman stroomt dagelijks ongeveer een vijfde van alle wereldwijd verhandelde olie en een groot deel van het vloeibare aardgas uit de Golfregio. Wanneer deze route onder druk staat of wordt afgesloten, voelen economieën wereldwijd dat vrijwel onmiddellijk. Tegelijkertijd heeft zich in het oostelijke Middellandse Zeegebied een ontwikkeling voorgedaan die enkele decennia geleden nauwelijks denkbaar leek: Israël is uitgegroeid tot een belangrijke producent van aardgas. Voor de kust van Israël liggen grote gasvelden zoals Tamar en Leviathan. Samen bevatten zij naar schatting bijna tweeduizend miljard kubieke meter aardgas. Dat is een hoeveelheid waarmee jarenlang een groot deel van Europa van energie kan worden voorzien. Wat ooit een dor en arm gebied leek, blijkt strategisch van grote waarde te zijn geworden.

Buit en rijkdom
In het boek Ezechiël lezen we dat er in de eindtijd een coalitie van volken tegen Israël zal optrekken om ‘buit te roven en roof te plegen’ (Ezechiël 38: 12). Lange tijd vroegen Bijbeluitleggers zich af welke rijkdom Israël in de toekomst zou bezitten die zo’n aanval aantrekkelijk zou maken. Vandaag zien we dat Israël niet alleen beschikt over belangrijke energievoorraden, maar ook over ongekend geavanceerde technologie. Op het gebied van cyberbeveiliging, defensietechnologie, medische innovatie en hightech behoort het land tot de wereldtop. Defensiesystemen zoals Iron Dome, David's Sling en de nieuwe lasertechnologie Iron Beam laten zien hoe ver deze ontwikkeling is gegaan. Vooral deze lasertechnologie kan raketten en drones uitschakelen tegen een fractie van de kosten van traditionele onderscheppingsraketten. In een wereld waarin kennis, technologie en energie tot de meest waardevolle strategische middelen behoren, is het niet moeilijk te begrijpen dat ook zulke innovatieve kracht kan behoren tot de ‘buit’ waarover de profeet spreekt.

Van woestijn tot wereldspeler
Toen de staat Israël in 1948 werd uitgeroepen, was een groot deel van het land nog woestijn. In enkele decennia is datzelfde land uitgegroeid tot een van de meest innovatieve en technologisch geavanceerde landen ter wereld. Het kleine land dat ooit begon onder moeilijke omstandigheden speelt vandaag een rol die wereldwijd aandacht trekt.

Gods voorbereiding door de geschiedenis
De Bijbel laat zien dat God gebeurtenissen vaak voorbereidt lang voordat mensen dat begrijpen. Een bekend voorbeeld vinden we bij Jozef. Door Gods leiding werd hij verhoogd tot onderkoning in Egypte en liet hij voedsel opslaan voordat de zeven jaren van hongersnood begonnen. Toen de crisis kwam, was de redding al voorbereid.
Ik zie hierin een profetisch patroon: voordat een periode van wereldwijde crisis aanbreekt, zorgt God eerst voor redding voor Zijn volk. In dat licht wordt Jozef door velen gezien als een voorafschaduwing van hoe God Zijn gemeente zal opnemen voordat een periode van wereldwijde oordelen over de aarde begint.

Waakzaamheid en verwachting
Betekent dit dat wij precies kunnen aanwijzen hoe en wanneer profetieën zich zullen vervullen? De Schrift roept ons niet op tot speculatie, maar tot waakzaamheid. De Heere Jezus zei: “Wanneer deze dingen beginnen te geschieden, kijk dan omhoog en hef uw hoofd omhoog, omdat uw verlossing nabij is (Lukas 21: 28).” De volgende grote gebeurtenis op Gods profetische kalender is de opname van de gemeente. Terwijl de wereld onrustig wordt en de volken zich steeds intensiever met Israël bemoeien, mogen gelovigen weten dat de geschiedenis niet uit de hand loopt. Zij beweegt zich naar de vervulling van Gods plan. Daarom roept de Bijbel ons niet op tot angst, maar tot een waakzaam en verwachtingsvol leven.

Wie de de Schrift kent, weet: de geschiedenis beweegt zich naar het moment waarop Christus Zijn gemeente thuis zal halen.

Ton Hardon

Wil je deze content helpen mogelijk te maken? Je kunt ons werk steunen door een gift te geven.